Природно-заповідний фонд АР Крим

Природні заповідники

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Казантипський1998450Ленінський район
Опукський19981592Ленінський район
Кримський
(Лебедині острови)
194944175Роздольненський район
Карадазький19792872Феодосійська міська рада
Кримський192344175Ялтинська, Алуштинська міські ради, Бахчисарайський район
Мис Март'ян1973240Ялтинська міська рада
Ялтинський гірсько-лісовий197314523Ялтинська міська рада

Національні природні парки

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Чарівна гавань2009Чорноморський район

Регіональні ландшафтні парки

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Каліновський200012000Джанкойський район
Бокальська коса20001520Роздольненський район

Заповідні урочища

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Гай фісташки туполистої19974Алуштинська міська рада
Долина р. Сатера198010Алуштинська міська рада
Скелі Ласпі198010Балаклавський район
Гірсько-лісовий масив у с. Тополівка1980200Білогірський район
Гора Опук та острови Скелі-Кораблі1980100Ленінський район
Мис Казантип1980900Ленінський район
Лісовий гай "Левадки"198016Сімферопольський район
Яйла Чатирдагу1980900Сімферопольський район
Мис Алчак у м.Судак198155Судацька міська рада
Атлеш198010Чорноморський район
Балка Великий Кастель198020Чорноморський район

Природно-заповідний фонд загальнодержавного значення

Заказники

Ботанічний

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Канака1987160Алуштинська міська рада
Урочище Карабі-Яйла1978491Білогірський район
Урочище Куболач1978526Білогірський район
Арабатський1974600Ленінський район
Новий Світ1974470Судацька міська рада

Геологічний

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Гірський карст Криму19894316Алуштинська міська рада
Качинський каньйон1974100Бахчисарайський район

Гідрологічний

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Хапхальський1974250Алуштинська міська рада

Загальнозоологічний

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Бухта Козача199823,2Гагарінський район

Ландшафтний

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Аю-Даг1974527Алуштинська міська рада
Байдарський199024295Балаклавський район
Мис Айя19821340Балаклавський район
Мис Фіолент199631,7Балаклавський район
Великий Каньйон Криму1974300Бахчисарайський район
Плакуча скеля198921,7Сімферопольський район

Орнітологічний

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Астанінські заплави197450Ленінський район
Каркінітський197827646Роздольненський район

Пам'ятки природи

Ботанічна

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Гора Кара-Тау1981100Алуштинська міська рада
Карабі-яйлинська котловина197532Білогірський район

Геологічна

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Карстова шахта Солдатська197510Алуштинська міська рада
Урочище Демерджи199120Алуштинська міська рада
Сопка Джау-Тепе197510Ленінський район
Кизил-коба196333Сімферопольський район

Гідрологічна

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Урочище Карасу-Баші197524Білогірський район

Комплексна

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Бельбекський каньйон1975100Бахчисарайський район
Гора останець Мангуп-Кале197590Бахчисарайський район
Гора Ак-Кая198130Білогірський район
Агармишський ліс197540Кіровський район
Гірський масив Караул-оба1975100Судацька міська рада
Гора Кішка198450Ялтинська міська рада

Парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Утьос-Карасан196023Алуштинська міська рада
Алупкінський196040Ялтинська міська рада
Гурзуфський196012Ялтинська міська рада
Кіпарисний19729Ялтинська міська рада
Лівадійський196040,1Ялтинська міська рада
Масандрівський196044,1Ялтинська міська рада
Місхорський196023Ялтинська міська рада
Фороський196070Ялтинська міська рада
Харакський196015Ялтинська міська рада

Ботанічні сади

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Державний Нікітський ботанічний сад1983876,6Ялтинська міська рада

Природно-заповідний фонд місцевого значення

Заказники

Ботанічний

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Кастель1979150Алуштинська міська рада
Урочище Парагільмен1979225Алуштинська міська рада
Бельбекський тисовий гай198020Бахчисарайський район
Михайлівський1979145Бахчисарайський район
Присивашський19791000Нижньогірський район
Пожарський197920Сімферопольський район
Тирке19791500Сімферопольський район
Ділянка степу на Тарханкутському півострові1980100Чорноморський район
Південнобережні діброви199720Ялтинська міська рада

Ландшафтний

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Ділянка степу біля с. Клепініно19863Красногвардійський район
Цілинний степ біля с. Григорівка1988208Красногвардійський район
Караларський19885900Ленінський район
Північно-східна околиця оз. Донузлав1980800Сакський район
Ділянка степу біля с. Сонячне19865Сімферопольський район
Джангульський1980100Чорноморський район

Лісовий

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Зелене кільце1980172Ленінський район

Пам'ятки природи

Ботанічна

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Суворівський дуб1997Білогірський район
Ушакова балка19725Нахімовський район
Дуб-Богатир Тавриди1972Сімферопольська міська рада
П'ятистовбурний каштан1972Сімферопольська міська рада

Геологічна

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Ділянка узбережжя між с. Сонячногірське та Малоріченське19895Алуштинська міська рада
Кучук-Ламбатський кам'яний хаос19895Алуштинська міська рада
Карстова шахта Максимовича19895Бахчисарайський район
Печера Сюндюрлю19721Бахчисарайський район
Печера-грот Данильча-Коба19641Бахчисарайський район
Печера-грот Сюрень19641Бахчисарайський район
Природні сфінкси в долині річки Чурук-Су19645Бахчисарайський район
Природні сфінкси Каралезької долини19645Бахчисарайський район
Печера-грот Кіік-Коба19641Білогірський район
Грязьова сопка Андрусова19691Ленінський район
Грязьова сопка Вернадського19691Ленінський район
Грязьова сопка Обручева19691Ленінський район
Мис Чауда19645Ленінський район
Оголення скам'янілого потоку вулканічної лави19881Сімферопольська міська рада
Печера-грот Чокурча19641Сімферопольська міська рада
Вовчий грот19721Сімферопольський район
Зміїна печера19891Сімферопольський район
Острівець-глиба пермських вапняків на Сімферопольському водосховищі19641Сімферопольський район
Печера Аджи-Коба19721Сімферопольський район
Печера Аянська19721Сімферопольський район
Печера МАН (малой академії наук)19721Сімферопольський район
Червоний камінь19891Ялтинська міська рада

Гідрологічна

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
ПАК біля гори Аю-Даг1972150Алуштинська міська рада
Прибережний аквальний комплекс біля м. Плака197260Алуштинська міська рада
Прибережний аквальний комплекс між с. Сонячногірське та Малоріченське197260Алуштинська міська рада
ПАК біля мисів Ласпі-Сарич197260Балаклавський район
ПАК біля мису Фіолент1972120Балаклавський район
ПАК біля Херсонеської бухти197260Гагарінський район
Аквальний комплекс у Арабатської стрілки1972150Ленінський район
ПАК біля м. Казантип1972240Ленінський район
ПАК біля м. Карангат1972150Ленінський район
ПАК біля м. Хрони1972180Ленінський район
Прибережний аквальний комплекс у м. Чауда197290Ленінський район
Прибрежний аквальний комплекс у м. Опук і островів Скелі-кораблі1972150Ленінський район
ПАК біля мису Лукулл1972180Нахімовський район
ПАК Бакальська коса1972410Роздольненський район
ПАК між с. Новий Світ та м. Судак1972120Судацька міська рада
ПАК біля Джангульського зсувного узбережжя1972180Чорноморський район
ПАК біля м. Атлеш1972180Чорноморський район
Прибережний аквальний комплекс біля скелі Діва та гори Кішка197260Ялтинська міська рада
Прибережний аквальний комплекс біля скелі мису Ай-Тодор197240Ялтинська міська рада

Комплексна

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Гай ялиці високої в р-ні Семидвір'я19645Алуштинська міська рада
Гора-відторженець Парагільмен19645Алуштинська міська рада
Мис Плака19645Алуштинська міська рада
Мис Фіолент19695Балаклавський район
Гора-останець Шелудива19645Бахчисарайський район
Столова гора-останець Тепе-Кермен19645Бахчисарайський район
Балка19645Сімферопольський район
Ділянка узбережжя біля с. Миколаївка19645Сімферопольський район
Ділянки дубових гаїв196414Сімферопольський район
Ай-Серез19655Судацька міська рада
Гора Жаба19695Судацька міська рада
Гора Христова19657Ялтинська міська рада
Мис Ай-Тодор19728Ялтинська міська рада
Скелі-острівки Адалари19641Ялтинська міська рада
Скеля Іфігенія19979Ялтинська міська рада

Парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва

НазваСортуватиРік заснуванняПлоща (га) РайонСортувати
Парк будинку відпочинку "Айвазовське"199818Алуштинська міська рада
Сакський курортний парк196423Сакський район
Парк Салгірка196542Сімферопольська міська рада
Лісопарк Перчем19725Судацька міська рада
Парк будинку відпочинку "Судак"199717Судацька міська рада
Парк санаторія "Сокіл"20003Судацька міська рада
Гірський197223Ялтинська міська рада
Комсомольський19727Ялтинська міська рада
Лазурний197222Ялтинська міська рада
Меласький197212Ялтинська міська рада
Морський19727Ялтинська міська рада
Нижня Ореанда197242Ялтинська міська рада
Парк дачі "Місхор"20002Ялтинська міська рада
Парк Еміра Бухарського Сейїд-Абдул-Ахад-Хана199810Ялтинська міська рада
Парк пансіоната "Прибережний20006Ялтинська міська рада
Парк санаторія "Ай-Даніль"199819Ялтинська міська рада
Парк санаторія "Гірський"199818Ялтинська міська рада
Парк санаторія "Дюльбер"20006Ялтинська міська рада
Парк санаторія "Морський прибій"20009Ялтинська міська рада
Чукурлар199914Ялтинська міська рада

Дендрологічні парки

НазваРік заснуванняПлоща (га) Район
Євпаторійський дендропарк20003Євпаторійська міська рада